fbpx

פוטותרפיה - בגובה הלב

פוטותרפיה היא שיטת טיפול בה נעשה שימוש בתמונות ובצילום ככלי טיפולי, כאמצעי לעידד תקשורת, ליצירה, גילוי ולריפוי. השימוש בתמונות מהווה צוהר לעולמו הרגשי של המטופל ומאפשר העלאת תכנים לא מודעים. המטפל מלווה את המטופל בתהליך חקירה אישי. כמתבונן מבחוץ הוא יכול להצביע ולזהות דפוסים והקשרים בבחירותיו של המטופל ובכך לאפשר לו לראות את עצמו באור חדש ומזווית נוספת.

ישנן מספר טכניקות מרכזיות בהן זה נעשה:

  1. תמונות השלכתיות – התמונות איתן עובדים בטיפול יכולות להיות ממאגר כללי של המטפל, תמונות בקלפים או כל תמונה שמושכת את תשומת הלב. הבחירה האקראית לכאורה בתצלומים ספציפיים, מאפשרת להגיע באופן ממוקד אל אותם מחוזות הנפש המפעילים אותנו. 
  2. אלבומים אישים ואלבומי ילדות של המטופלים – רגשות וזיכרונות ילדות יכולים להתעורר באמצעות התבוננות בתמונות ילדות או תמונות משפחה בדרך אחרת ושונה ומתוך כך להבנות סיפור חדש. 
  3. צילום פעיל אקטיבי – ניתן לשלב צילום במצלמה (מקצועית, דיגיטלית, בנייד) באופן פעיל בפגישות או ביניהן. המצלמה והתהליך הצילומי מאפשרים לאדם לבחור מה הוא בוחר לשים ב”פוקוס”, מה הוא מחליט להוציא מהפריים, פעולת הצילום מקנה תחושת שליטה ומהווה חיבור לכוחות וליצירתיות של האדם המצלם כאשר הדגש אינו על איכות התמונה או המקצועיות שבצילום אלא על התוכן המצולם.
  4. צילום המטופל על ידי המטפל  – מצב בו המטופל בהסכמה מאפשר למטפל לצלם אותו. הצפייה בצילומים אלו עשויה לעורר תובנות ומחשבות ונקודות ראות חדשה.
  5. צילום פורטרט / דיוקן עצמי – תמונות בהן מטופלים מצלמים את עצמם ושולטים בכל היבט ביצירת התמונה, כאשר הדיוקן מספק דרך נוספת לראות ולהיראות ובכך מהווה עדות לקיום ווהעלאת ערך עצמי.

למי זה מתאים?

הטיפול בפוטותרפיה יכול לעזור במגוון רחב של קשיים רגשיים ומתאים לילדים, בני נוער, נשים, גברים, מבוגרים לקראת פרישה ואף לבני הגיל השלישי ובני הגיל הרביעי.

הוא מיועד לאלו שיודעים לצלם וגם לאלו שלא.

הטיפול בפוטותרפיה מתאים במיוחד למי שמתקשה בתקשורת מילולית ויכול לאפשר ביטוי עצמי באופן ויזואלי וייחודי. 

מאחר והצילום הוא כלי השלכתי, הוא מאפשר לנו להשליך עליו את עולמנו הפנימי. כשאנו מצלמים, אנו מייצרים הפרדה ברורה בינינו לבין הדבר שאותו אנחנו מצלמים (אדם/חפץ/סביבה), כך נוצרת פעולת הרחקה המייצרת מרחב להתבוננות. אחד היתרונות של הצילום בכך שהוא מסייע לעקוף הגנות ומאפשר להביא לידי ביטוי חלקים מודחקים בתוכנו. 

פוטותרפיה

פוטותרפיה – בגובה הלב

פוטותרפיה היא שיטת טיפול בה נעשה שימוש בתמונות ובצילום ככלי טיפולי, כאמצעי לתקשורת, ליצירה, גילוי ולריפוי. התמונות איתן עובדים בטיפול יכולות להיות ממאגר כללי של המטפל או מאלבומים אישים של המטופלים – רגשות וזיכרונות ילדות יכולים להתעורר באמצעות תמונות ילדות או תמונות משפחה בדרך אחרת ושונה. ניתן לשלב צילום במצלמה באופן פעיל בפגישות או ביניהן ולעיתים, משולבת עבודה עם חומרי אמנות שונים.
השימוש בתמונות מהווה צוהר לעולמו הרגשי של המטופל ומאפשר העלאת תכנים לא מודעים. המטפל מלווה את המטופל בתהליך חקירה אישי. כמתבונן מבחוץ הוא יכול להצביע ולזהות דפוסים והקשרים בבחירותיו של המטופל ובכך לאפשר לו לראות את עצמו באור חדש ומזווית נוספת.

הבחירה האקראית לכאורה בתצלומים ספציפיים, מאפשרת להגיע באופן ממוקד אל אותם
מחוזות הנפש המפעילים אותנו . המצלמה והתהליך הצילומי מאפשרים לאדם לבחור מה הוא בוחר לשים ב”פוקוס”, מה הוא מחליט להוציא מהפריים, כיצד הוא רוצה להראות בעיני המצלמה, ואיזה טרנספורמציה או מניפולציה, היה רוצה לבצע בתמונות האלבום המשפחתי המגדירות את הנרטיב שלו ומתוך כך להבנות לו סיפור חדש.

למי זה מתאים?

טיפול בפוטותרפיה מתאים לילדים, בני נוער, נשים, מבוגרים לקראת פרישה ואזרחים וותיקים, מיועד לאלו שיודעים לצלם וגם לאלו שלא. מאחר והצילום הוא כלי השלכתי, הוא מאפשר לנו להשליך עליו את עולמנו הפנימי. ברגע שאנחנו מצלמים, אנו מייצרים הפרדה ברורה בינינו לבין הדבר שאותו אנחנו מצלמים (אדם/חפץ/סביבה), כך נוצרת פעולת הרחקה המייצרת מרחב להתבוננות.

העבודה עם צילום מתאימה גם למי שמתקשה בתקשורת מילולית ויכולה לאפשר ביטוי עצמי באופן ויזואלי וייחודי, הצילום מסייע לעקוף הגנות ומאפשר להביא לידי ביטוי חלקים מודחקים בתוכנו.

פעולת הצילום מקנה תחושת שליטה ומהווה חיבור לכוחות וליצירתיות של האדם המצלם. הדגש אינו על איכות התמונה והמקצועיות שבצילום, אלא על התוכן המצולם.

הטיפול הרגשי בפוטותרפיה יכול לעזור במגוון רחב של קשיים רגשיים. הטיפולים מתקיימים בחדרה בקליניקה לחצו כאן לקביעת פגישת היכרות.

מילים חמות

ליצירת קשר

“השאלה היא לא על מה אתה מסתכל,
אלא מה אתה רואה”
(הנרי דיוויד ת’ורו)

מוזמנים לפנות אלי, מלאו כאן את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בהקדם.

או התקשרו כעת: 054-4229977
rama@ramaphoto.co.il

ליצירת קשר

אני זמינה עבורכם,
צרו קשר:
054-4229977

מלאו את הפרטים הבאים ואחזור אליכם בהקדם